Wiadomości z rynku

piątek
22 listopada 2024

Fala protestów przelewa się przez Europę – coraz trudniej przejechać

26 stycznia 2024
 
Potężne protesty rolników przelewają się przez Europę. W ostatnich dniach protestujący blokowali drogi m.in. w Niemczech, Holandii, we Francji i w Polsce. Demonstrujący sprzeciwiają się m.in.wymogom unijnym związanym z Zielonym Ładem, w Niemczech też przeciwko rządowym oszczędnościom (planowane zniesienie ulgi podatkowej na olej napędowy dla rolnictwa). Polscy rolnicy domagają się też ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Ukrainy do naszego kraju.
Jednak główną osią protestów jest unijna polityka klimatyczna, która nakłada na rolników dodatkowe obowiązki i uderzy w ich zarobki. Niemieccy rolnicy ponad tydzień protestowali na drogach, uniemożliwiając między innymi zjazd z autostrad. Bauerzy nie cofnęli się nawet przed zablokowaniem niemieckiej stolicy. W Polsce rolnicy blokowalią drogi i przejścia graniczne.
Według IRU protesty mogą zagrozić swobodnemu przepływowi towarów, jednej z podstawowych zasad UE, zagrażając jednocześnie bezpieczeństwu kierowców i ich ładunku. Komisja Europejska musi interweniować, aby zapewnić swobodny przepływ towarów.
W piśmie do komisarza Thierry'ego Bretona IRU wezwała Komisję Europejską do interwencji i nałożenia na dotknięte państwa członkowskie obowiązku utrzymania otwartych kluczowych korytarzy handlowych i zapewnienia swobodnego przepływu towarów.
Dyrektor ds. rzecznictwa UE IRU, Raluca Marian, powiedziała:
– Sytuacja wzdłuż kluczowych europejskich korytarzy handlowych jest głęboko niepokojąca. Blokady dróg i zakłócenia spowodowane protestami rolników mogą spowodować dodatkowe opóźnienia w dostawie towarów, wpłynąć na łańcuchy dostaw dla sektora produkcyjnego i zagrozić dostępności żywności, leków i innych niezbędnych artykułów. Co więcej, biorąc pod uwagę znaczny brak bezpiecznych i chronionych parkingów dla ciężarówek w Europie, kierowcy nie mają dokąd pójść, narażając swoje bezpieczeństwo, próbując po prostu wykonywać swoją pracę i utrzymać funkcjonowanie gospodarki UE.
IRU wzywa Komisję Europejską, aby nalegała, by dotknięte państwa członkowskie podjęły natychmiastowe środki zapobiegawcze w celu ułatwienia swobodnego przepływu towarów poprzez umożliwienie niezakłóconego dostępu do kluczowych szlaków handlowych, w celu ochrony dobrego samopoczucia kierowców poprzez zagwarantowanie wystarczającego bezpieczeństwa i odpowiednich obiektów. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.